Czy Polacy lubią pić kawę?

Palarnia Kawy Wolin zadzwoń 576 501 701

Zachodniopomorskie

Większość Polaków nie myśli sobie poranka bez kawy. Nawet najbardziej zaspane osoby, niemal z osobnymi oczami, jak po sznurku dochodzą do kuchni, aby zaparzyć codzienną porcję życiodajnego napoju. Kawa dodaje energii, jest elementem porannego rytuału przygotowującego do trudów codziennego dnia. Oczywiście moglibyśmy obejść się bez kawy. Ale… po co?

Palarnia Kawy Maszewo

 

Krótka historia kawy w Polsce

Kiedy lata temu, bo pod koniec XVII wieku, kawa zagościła na Polskich stołach, była napojem ekskluzywnym. Można powiedzieć, że dosłownie wprowadziła „na salony”, bo podejmowała się nią wyłącznie bogata elita kraju. Równocześnie ilość osób widziałam ją za dużo szkodliwą. Z czasem jednak kawa zatrzymywała się ciekawsza i zostawiała swój elitarny charakter, na co z pewnością były pomysł pochodzące od XVIII wieku kawiarnie. Dalsze dzieje popularności kawy poruszały się łatwym do przewidzenia torem – dostęp do niej istniał coraz popularniejszy, dostępność gatunków wciąż poszerzana, i poprzez ostatnie spożycie kawy coraz większe. Zmiany z konkretnych powodów wystąpiły w czasie I Wojny Światowej, w międzywojniu znowu kawa znowu powróciła do łask, aby w etapie drugiego światowego konfliktu bronić się produktem całkowicie deficytowym. Wielki come back nastąpił w latach PRLu, kiedy picie kawy na pewne weszło w styl prawie każdym Polakom. Bez niej nie mogły działać biura, pracownie, nawet pokoje nauczycielskie w szkołach. Najlepsze opinie były szmuglowane i dostarczane spod lady lub brane w Pewexie, miały także samą z najbardziej lubianych form łapówek.

zamów kuriera Expres poczta

 

Kawa we dzisiejszej Polsce

W terminach współczesnych Polacy nie muszą już walczyć o kawę jak o niedostępny towar luksusowy. Oczywiście są gatunki kawy mniej czy dużo cenione, a prawdziwi kawosze noszą nie tylko swoje bliskie marki, lecz i techniki parzenia. Ekspertami w niniejszej gałęzi są oczywiście bariści, dla których przyrządzanie kawy wówczas nie tylko zawód, jednak często też sztuka jedna w sobie. Choć we innej kuchni musimy radzić sobie sami, i wszystek z nas działa to trochę inaczej.

Palarnia Kawy Maszewo

Jak parzą kawę Polacy?

W najpopularniejszym wydaniu parzenie kawy w polskiej kuchni polega na pokryciu jej wrzątkiem z czajnika. Niektórzy kupują kawy ziarniste, które następnie samodzielnie mielą, inni grają na wyniki najprostsze do zrealizowania – kawy parzone lub rozpuszczalne. Kawa sypana lub te rozpuszczalna jest stosowana tak samo, a wtedy wzbogacana mało skomplikowanymi dodatkami w formie cukru i mleka. Co daleko eleganckie osoby zalewają kawę rozpuszczalną wodą gorącą, a nie wrzącą, niektóre podgrzewają mleko przed daniem do kawy, inne dodają cynamonu, wanilii czy kardamonu.

Palarnia Kawy Maszewo

Większy poziom wtajemniczenia w parzeniu kawy to kawiarki, czyli urządzenia, i raczej garnuszki – aluminiowe lub stalowe – ludzie do pieczenia kawy metodą ciśnieniową. Kawę w kawiarce wydaje się na częstej kuchence, nie istnieje to narzędzie elektryczne. Trzeba przyznać, że napój przygotowany w kawiarce jest naprawdę wysoki w smaku.

Palarnia Kawy Maszewo

Jednak wybór najskuteczniejszym sposobem parzenia kawy, na jaki coraz częściej decydują się Polacy, jest zastosowanie ekspresu. Ekspresy do kawy były już zresztą handlowe także w terminach PRL-u jednak trzeba przyznać, że od drugiej pory bardzo się zmieniły – pod jakimś względem.

Palarnia Kawy Maszewo

Kawa z ekspresu, niezależnie od jego sposobu, zawsze przewyższa jakością kawę parzoną na szybko wrzątkiem z czajnika. Z kolei w niezgód z kawiarką wygrywa prostotą obsługi, a też zdecydowanie większymi ofertami, bo nawet najprostsze modele oferują mnogość opcji, przy czym nie zmniejszają się one jedynie do wyboru między latte, espresso a cappuccino. W sztukę wchodzi regulacja mocy kawy, temperatury parzenia, mielenie ziarnistej kawy i mnóstwo innych niuansów, na jakie warto zwrócić uwagę, dokonując zakupu. Obecnie cena ekspresów nie stanowi i wielkiego koszcie dla częstego Polaka, natomiast inwestycja w normalny ekspres do kawy zwróci się w roli codziennej przyjemności z picia doskonałego napoju.

Palarnia Kawy Maszewo

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments